הצגות

סיפור וחצי

 

סיפורם האמיתי של ילדים ובני נוער שעלו ארצה בתחילת שנות ה-90' קורם עור וחיים ומציג דרך עיניהם וזכרונותיהם של העולים את הארץ החדשה ואת החברה הישראלית.

 

הצגה דוקומנטרית חדשה של תיאטרון מלנקי מתעדת ומשקפת על הבמה את חוויותיהם של ילדים ובני נוער שעלו מברה"מ לשעבר. אותו דור צעירים שנולדו שם אך גדלו ונטמעו פה, המכונה דור 1.5, מספרים במילותיהם שלהם על חבלי הקליטה בארץ וההשתלבות בחברה הישראלית. החומרים התיעודיים, מתבססים על טקסטים מתוך יומנים אישיים שנכתבו בשנות העלייה הראשונות, על פוסטים שפורסמו ברשתות החברתיות בשנים האחרונות ועל שיחות וראיונות פרטניים. בני דור 1.5, הגיעו ארצה יחד עם משפחותיהם, לא בהכרח מרצונם. הדור השתלב (או שלא) בחברה הישראלית, הפך לחלק בלתי נפרד ממרקם החיים בארץ ורק כעת, במרחק 30 שנה, מנסח ומעבד את אירועי העבר, במה שנדמה לעיתים כטיפול פסיכולוגי חברתי רחב היקף.

 

דרמטורגיה, בימוי ועצוב: מיכאל טפליצקי

רכזת פרויקט ועוזרת במאי:  יוליה גולנד

עיצוב תאורה: מישה צ'רניאבסקי, אינה מלקין

ניהול מוזיקאלי: יבגני לויטאס

ניהול טכני: סשה לי

משתתפים, שחקנים יוצרים: (על פי א-ב) הדס אייל,  דוד זיסלסון, קסניה מרקוזה,  לאון נונין - שוורץ

 

על פי סיפורם של: (לפי א-ב)

קסו בוריסוב, דניאל מרגולין

 אירינה טורץ', לובה לאור

לאון נונין – שוורץ, לב קוגן

 ג'ולי קייט, הלנה רוט, יבגני מוליבוגה

 

בהשראת קבוצת פייסבוק #רוסיות בלי חוש הומור וחבריהן בניהול לנה רוסובסקי

תודות : דינה שקולניק, נדיה איזנה, אלכס סבטה רוד

אלקס ריף, דניאל סטיופין, אינה סלביטקר, נטשה שטנדל

יוצרי סרט "סבבה":  אליסה בילסקי נאמן ואלקס נאמן.

סוון בסקין

 

_DSF3883.jpg

"אמוק"

עם פתיחת עונתו ה-25, תיאטרון "מלנקי" מעלה את ההצגה "אמוק",

עיבוד לספרו של שטפן צוויג.

בדרמה הפסיכולוגית המסעירה הזו, במרכזה טירוף אהבה קטלני, עולה סיפור תשוקתו הסודית והאומללה של רופא לאישה המעבירה אותו על דעתו, על רקע הווי החיים הקולוניאליים במזרח הרחוק של תחילת המאה הקודמת.

 

"...אני חיי באמוק? אתם בכלל יודעים מה זה "אמוק"? זה מצב פסיכוטי, המוגדר לרוב על ידי פסיכיאטרים כסינדרום הנפוץ בקרב תושבים באינדונזיה, מלזיה, בפיליפינים ובאזורים סביב..."

 

מיכאל טפליצקי, במאי של הצגה: "בתקופת הקורונה, נכפה עלינו לעצור את הריצה הבלתי פוסקת ומרוץ החיים המתמשך בו אנחנו נמצאים כל הזמן, ואז הגיעה התובנה שכולנו חיים באמוק.הריצה הזו מתרחשת בכל מקום, גם באינדונזיה של המאה ה-19,וגם כאן והיום, כולנו בריצה מתמדת בלתי פוסקת,באמוק...ראיתי צורך להעלות את ההצגה לבמה ולדבר על זה עם הקהל דרך ההצגה". על הבמה נעשה שימוש בתיאטרון צללים אינדונזי מסורתי "Wayang kulit".

 

הסופר היהודי-אוסטרי שטפן צווייג, נולד בווינה ב-1881 והיה לאחד הסופרים המצליחים והמפורסמים ביותר בזמנו. עיקר יצירתו נכתבה בתקופה הסוערת שבין שתי מלחמות העולם, את ״אמוק״ חיבר בשנת 1922. עם פרוץ השלטון הנאצי נאסרו ספריו לפרסום והוא נאלץ לגלות ללונדון ולהמשיך בנדודיו אל ארצות הברית, ארגנטינה ופרגוואי, כשלבסוף התיישב בברזיל. צוויג שם קץ לחייו יחד עם רעייתו בעיירת הנופש פטרופוליס בשנת 1942.


תרגום לעברית: רועי חן
עיבוד ובימוי: מיכאל טפליצקי
עיצוב תפאורה: פולינה אדמוב
מוסיקה: יבגני לויטאס
כוריאוגרפיה: לנה רוזנברג
עיצוב תלבושות: יהודית אהרון
עיצוב תאורה: מישה צ'רניבסקי, אינה מלקין
תיאטרון צלליות: קסניה מורוז

 

משתתפים: דודו ניב, אנה דוברוביצקי, אורי לבנון, קסניה מורוז

Malenki_Ammok-91.jpg

אגדת שלג

ההצגה עברה וועדה של סל תרבות

 


"כשהשמש תגיע אני אמס" … "אז אני אלך אל השמש ואגיד לה שלא תבוא"

אגדת שלג - היא הצגה ייחודית ומיוחדת לכל המשפחה שמתרחשת באווירה חורפית, אך ביתית ונעימה. העובדה שלתוך האגדה הזו יכולים להצטרף כל פעם רק 34 אנשים תורמת רבות ליצירת אווירה זו. 

איש שלג קטן - יוצא למסע בנסיון לעצור את השמש מלהגיע כדי לשמור על החורף. תוך כדי המסע הוא פוגש חברים חדשים - שוכני היער -  ומגלה דברים חדשים על העולם, על הטבע ובעיקר על עצמו.

 

מבוסס על סיפור רומני מאת גרטה וילק "השמש ואנשי השלג"

 

רעיון: לאון וקסניה מורוז

עיבוד בימוי: לאון מורוז

עיצוב במה ובובות: קסניה מורוז

עיצוב מוסיקלי: לאון מורוז

שחקנים יוצרים: קסניה מורוז, הדס אייל, דוד זיסלסון

צילום: מארק צו

 

הצגת הילדים משובבת הלב של מלנקי היא הזמנה לתיאטרון מצוין, לירי, נאיבי ומלא רוך וחמלה

"אגדת שלג היא מהסוג הנדיר הזה של הצגות שהופכות ילדים עם זיק בעיניים,למבוגרים אוהבי תיאטרון, פשות כיוון שהיא יצירת חוויה וקסם שמושכים אותך אל המקום המערבל הזה בנפש, שרוצה כל כך להאמין באגדות"

מירב יודלוביץ\"הבמה" "אגדת שלג: חומרים מהם עשויים חלומות

 

מסע חיפוש של איש שלג  קטן אחר השמש הופך להצגה מקסימה, כזאת שתלמד אתכם על חשיבות ההקשבה ושאף ילד לא ישאר אדיש אליה- גם אם אתם לא אוהבים את החורף, ההנאה מובטחת".

 

דלית כהן \"הארץ""אגדת השלג": הצגת ילדים שתמיס לכם את הלב"

Agadat_haSheleg_0048.webp